Posted on

Mówi się, że metale szlachetne są wolne od alergii. Złoto i srebro nie powinny wywoływać reakcji alergicznych, a jednak tak się dzieje. Chociaż nie wiadomo, czy rudy srebra i złota powodują ciężkie reakcje alergiczne u większości ludzi, robi to niewielka mniejszość tych, którzy mają z nimi kontakt. Dzisiejszy artykuł skupi się na alergii na srebro.

JAKIE OBJAWY ALERGII SREBRNEJ?

Objawy alergii na srebro różnią się w zależności od osoby. Natomiast najczęstsze reakcje alergiczne na srebro to te, które pojawiają się po kontakcie fizycznym:

Podrażnienie

• przygotowywać jedzenie;

• egzema na skórze;

Infekcje skóry.

Alergia na srebro jest najczęściej wywoływana przez noszenie srebrnych kolczyków lub obrączki, jednak nie zawsze tak jest. Objawy te są zazwyczaj wywoływane przez bezpośredni kontakt z danym przedmiotem. W większości objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku godzin od zdjęcia srebrnej biżuterii.

NIEBEZPIECZNY OKRES DLA ALERGIKI SREBRNEJ?

Alergia na srebro prawie wygasa. Kiedy w latach czterdziestych XX wieku do wytwarzania produktów ze srebra stosowano azotan srebra, odnotowano najwięcej przypadków alergii. Alergia na srebro jest znacznie mniej powszechna niż kiedyś.

Jak często dana osoba cierpi na reakcję alergiczną na srebro?

Alergia na srebro jest niezwykle niezwykła, a najbardziej typową reakcją alergiczną jest połączenie metali potrzebnych do wzmocnienia stopu srebra. Należy zauważyć, że połączenie słonej wody i obfitego potu nasila objawy alergii. Być może dlatego zimą jest więcej alergii niż latem.

W JAKI SPOSÓB KONTROLUJESZ SREBRNĄ ALERGIĘ?

Skutki alergii na srebro mogą być nieprzyjemne. Co powinienem z tym zrobić? Jeśli jesteś uczulony na srebro, możesz tego uniknąć lub skontaktować się z lekarzem w celu odczulenia. Zawsze należy jak najszybciej usunąć srebrną biżuterię ze skóry alergika i nałożyć na dotknięty obszar balsamem nawilżającym i łagodzącym objawy, niezależnie od podjętej w tym zakresie decyzji.